02188198245 - 09109312675
پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

یکی از شایع ترین دلایل دندان درد های طاقت فرسا، پوسیدگی دندان ها است. پوسیدگی دندان ها اغلب به دلیل کوتاهی در نظافت دندان ها اتفاق می افتد. علاوه بر بزرگسالان، پوسیدگی در دندان کودکان نیز امری شایع است. پوسیدگی دندان، یک بیماری چند فاکتوری است. یعنی فاکتور های مختلفی در ایجاد آن نقش دارند. در ادامه به بررسی فاکتور های موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها پرداخته می شود. صحبت های دکتر فروزنده زبیری _ دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی را درباره ی پوسیدگی دندان ها ملاحظه می کنید.

 

پوسیدگی دندان ها

مهمترین دلایل پوسیدگی دندان ها

یکی از مهمترین فاکتور های ایجاد کننده ی پوسیدگی در دندان ها، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اغلب به دلیل تنبلی در مسواک زدن مرتب در طول روز و پس از خوردن غذاهای قندی ایجاد می شود. پوسیدگی دندان در کودکان اغلب به دلیل عدم شستشوی دندان های کودکان در خانه است. آنچه در این میان بسیار حائز اهمیت است رشد تکامل حرکتی دست کودکان است. این تکامل در دست کودکان تا سن زیر ده سال هنوز اتفاق نیوفتاده است و کودکان زیر ده سال نیاز به همراهی و کمک والدین برای مسواک زدن دارند.  اغلب کودکان اصرار دارند که خود به تنهایی مسئولیت مسواک زدن دندان های شان را به عهده بگیرند اما لازم است بعد از مسواک زدن حتما والدین هم جهت کنترل پاکیزگی دهان و دندان ها باری دیگر برای آن ها مسواک بزنند. کنترل و نظارت والدین بر نظافت دهان و دندان های کودکان از هفت الی هشت سالگی به بعد الزامی است.

 

علت پوسیدگی دندان های شیری

کودکان شیر خواره در طول شبانه روز مرتب شیر می خورند و مقداری از بقایای شیر در بین دندان های آن ها باقی می ماند. بقایای شیر مانده بین دندان شرایط لازم برای پوسیدگی را فراهم می کند. به خصوص در شب که میزان ترشح بزاق دهان کاهش می یابد. بزاق دهان به واسطه ی مقادیر زیادی آنزیم لیزوزیم در ترکیبات خود، می توانند باکتری های دهان را از بین ببرند. آنزیم لیزوزیم با تخریب دیواره ی سلولی باکتری ها آن را متلاشی و نابود می کند. در طول روز بالا بودن میزان بزاق دهان تاثیر قابل توجهی در میکروب زدایی دهان و دندان ها دارد. اما در شب میزان ترشح و در نتیجه میکروب زدایی خود به خود دهان کاهش می یابد و زمینه برای فعالیت باکتری ها و  ایجاد بیماری های دهان و دندان فراهم می شود.

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان شیرخوار

با توجه به اهمیت حفظ دندان های شیری کودکان، برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های شیری لازم است در همان ابتدای شروع رویش دندان های شیری در طول روز دندان های کودک تمیز شود. نحوه ی تمیز کردن دندان ها در شرایطی که امکان مسواک زدن وجود ندارد مادر می تواند چندین مرتبه بعد از هر بار شیر خوردن کودک، با یک گاز استریل مرطوب دندان های کودک شیر خوار را تمیز کند. از عوامل مهم دیگر در ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان، نوع تغذیه آن ها است.

مصرف مواد قندی و پوسیدگی دندان ها

رژیم های غذایی حاوی مقدار زیاد مواد قندی در ایجاد پوسیدگی دندان ها نقش زیادی ایفا می کنند.

جالب است بدانید تعداد دفعات استفاده از مواد قندی در طول روز از مقدار مواد قندی مصرفی مهم تر است مثلا اگر بیست گرم ماده ی قندی قرار است در طی یک روز مصرف شود بهتر است کودک یا بزرگسال، به یک باره این میزان قند را مصرف کند تا به تدریج در طول یک روز در چهار یا پنج وعده تقسیم شده و مصرف شود. شستشوی دهان بعد از هر بار مصرف مواد قندی الزامی است.

تاثیر ژنتیک در پوسیدگی دندان ها

ژنتیک  عامل بعدی موثر در بروز پوسیدگی در دندان ها است که در حضور و بروز باکتری های ایجاد کننده ی پوسیدگی  در محیط دهان، تعیین جنس و ساختار دندان دخالت مستقیم دارد. در افرادی که از لحاظ ژنتیکی دندان هایی با مقاومت بالا ندارند باید از همان دوران کودکی مراقبت بیشتری را برای سلامت دهان و دندان در نظر بگیرند. پوسیدگی علاوه بر  این که در زیبایی و گوارش بزرگسالان  تاثیر گذار است. در سلامت دهان و دندان کودکان نیز بسیار تاثیر دارد و باعث اختلال در رشد دهان، دندان، فک و تغذیه  کودکان می شود و  در سلامت روانی و اعتماد به نفس کودکان تاثیر مستقیم خواهد داشت. و لازم است آن را جدی بگیریم.

دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، متخصص در درمان دندان های اطفال و ترمیم دندان ها و خدمات زیبایی دندان با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص با شماره های

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر فروزنده زبیری دنبال کنید.

در نتیجه

عادت به نظافت دندان ها و مسواک زدن روزانه باید از دوران کودکی جدی گرفته شود تا کودکان دچار درد های شدید دندان یا اختلالات در رشد و سلامتی نشوند. برای کسب آگاهی بیشتر جهت سلامت دندان ها می توانید به مطب دکتر فروزنده زبیری مراجعه نمایید.

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =

Call Now Button