02188198245 - 09109312675
ونیر کامپوزیت چیست؟

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

ونیر کامپوزیت

همه ما انسان ذاتاٌ می خواهیم که زیبا باشیم و خوب جلوه کنیم، حال تاثیر عضو از بدن در زیبایی را ببنیم، دندان همان عضوی است که مانند مروایدی در صدف می درخشد و تاثیر شگرفی در جذابیت و جوانی افراد بر جای می گذارد. اما وقتی این عضو ارزشمند بنا به دلایل مختلفی دچار آسیب شود و از حالت سفیدی و جذابیت خود خارج شود، باید چه کنیم؟

با اطمینان می توانیم بگوییم که جای نگرانی و تاسف باقی نمی ماند وقتی انواع مختلفی از روش های زیبا سازی دندان ها وجود دارد، یکی از روش های رایج در زیبایی دندان ها ونیر کامپوزیت است که می توان جلوه ای دیگری به دندان ها ببخشد، کافیست تا به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.

با ورود کامپوزیت به این عرصه تحول عظیمی در زمینه دندان پزشکی رخ داد. همینطور هم روز به روز بر متقاضیان انجام آن افزوده می شود. اینک به تعریفی ونیر کامپوزیت ها و مباحث پیرامون آن می پردازیم.

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت ها در واقع نوعی روکش دندانی هستند که از متریال جدیدی به نام ماده رزینی و ماتریس ساخته شده اند که به شکل قالب بر روی دندان ها جای می گیرند و هر گونه آسیب از قبیل: بد رنگی و شکستگی دندان ها را پوشش می دهد و یکی از روش های طرح اصلاح لبخند محسوب می شود.

مواد کامپوزیتی از جنس و رنگ متفاوتی است که بسیار محکم و با دوام است به همین خاطر نتیجه مطلوبی از این کار زیبایی و بازسازی دندان ها به دست می آورید. هم چنین جای آن دارد که بگوییم این مواد عوارض جانبی ندارد و برای همه رده سنی با هر نوع آسیبی قابل استفاده است. یک دندان پزشک مانند یک هنرمند باید این کامپوزیت ها را بر روی دندان نصب کند.

انواع کامپوزیت

انواع مختلفی از کامپوزیت ها وجود دارد که هر کدام بر اساس مزایای منحصر به فردی که دارند و صلاح دید دندان پزشک و نیاز فرد انتخاب می شوند.

 1. کامپوزیت های دانه درشت: از اولین مدل های کامپوزیت های است که روانه بازار شده است. این نوع کامپوزیت ها از ذراتی به اندازه 10-50 میکرومتر تشکیل شده اند و نسبت به سایر مواد کامپوزیتی از سایز برزگتری برخوردار است، البته به همان میزان دوام بیشتری هم دارند و در پولیش کردن سطح دندان ها کمی دشوار تر خواهد بود.
 2. کامپوزیت ریز دانه: بیشتر استفاده را از این نوع کامپوزیت ها می کنند و نسبت به کامپوزیت های درشت دانه از مقاومت کمتری برخوردار است و حاوی ذراتی کمتر از 100 نانومتر هستند. در این نوع کامپوزیت ها پولیش کردن سطح دندان ها به راحتی انجام می شود.
 3. نانو کامپوزیت ها: جدید ترین نسل کامپوزیت های هستند که به بازار آمده اند و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار اند. اندازه حدود 20 نانومتر دارند. مزیت اصلی این نوع کامپوزیت ها مقاومت بیشتر در مقابل ساییدگی و فرسودگی است و شرایط پولیش کردن راحت دندان ها را فراهم می کند. در حال حاضر از بهترین نوع کامپوزیت دندان است.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان کدام اند؟

 • برای پر کردن دندان های بسیار آسیب دیده
 • ترمیم دندان های جلویی که در هنگام لبخند زدن در معرض دید است.
 • ترمیم دندان های شکسته
 • حذف فضای خالی میان فواصل دندان ها
 • بر طرف کردن ترک خوردگی ها
 • پوشش دهی بد رنگی و بد فرمی دندان ها
دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، متخصص در درمان دندان های اطفال و ترمیم دندان ها و خدمات زیبایی دندان با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص با شماره های

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر فروزنده زبیری دنبال کنید.

مزایا استفاده از کامپوزیت دندان

 • این روش درمانی و زیبایی در صورت آسیب دیدن مانند شکستن یا خراب شدن قابلیت ترمیم و احیا دارد.
 • در مقایسه با روکش های دندانی دیگری مانند لمینت بسیار محکم و با دوام است.
 • کامپوزیت از آسیب دیدن دندان ها جلوگیری می کند هم چنین از گرم و سرد شدن دندان ها که موجب ترک خوردگی و پوسیدگی می شود محافظت می کند.
 • شکل و فرمی بسیار طبیعی و شبیه به ظاهر دندان ها دارد، به قدر طبیعی جلوه می کند که تشخیص آن از دندان طبیعی بسیار دشوار است.
 • دندان ها را در کوتاه ترین زمان ممکن ترمیم و بازسازی می کند.
 • در اتلاف وقت و صرف هزینه تان بسیار صرفه جویی می شود.
 • برای نسب کامپوزیت ها به دندان آسیبی مانند: تراش داده گی وارد نمی شود.

معایب ونیر کامپوزیت دندان

در کنار مزایای که برای تان بر شمردیم جا دارد از معایب آن که هر چند بسیار کم و قابل تحمل است هم سخن بگوییم. این معایب عبارت اند از:

 • کامپوزیت ها در برابر پر کننده های دندانی با مواد نقره ای از مقاومت کمتری برخوردار اند.
 • در صورت نسب نا درست کامپوزیت ها ممکن است دچار خون ریزی لثه، لق شدگی دندان ها و مشکلاتی در فک شوید که این امر به میزان تجربه و مهرات دندان پزشک تان بر می گردد.
 • در صورت استفاده از کامپوزیت ها ملزم هستید بیش از پیش نکات مراقبتی و بهداشتی را رعایت کنید.

چگونه باید از کامپوزیت ها مراقبت کنیم؟

پرسشی است که مکرراٌ از سوی کاربران عزیز مطرح می گردد و از آن جایی که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است بر آن شدیم تا در قالب مبحثی برای تان از مراقبت های بعد از انجام کامپوزیت بگوییم.

 • برای مراقبت از دندان های کامپوزیت شده به طور مرتب باید مسواک کنید از مسواک و خمیر دندان های مناسب استفاده کنید تا حساسیتی برای لثه های تان ایجاد نکند.
 • استفاده مکرر از دهان شویه ها و نخ دندان کردن از دیگر نکات بهداشتی است که با داشتن کامپوزیت باید بیش از پیش رعایت کنید.
 • مصرف خوراکی های رنگی تان را حد امکان کاهش دهید یا به محض استفاده از آن ها سریعاٌ از مسواک و دهان شویه استفاده کنید.
 • از استعمال دخانیات اکیداٌ خودداری کنید، زیرا علاوه بر صدمه به کامپوزیت و زیبایی تان به سلامتی تان هم آسیب می زند.
 • به طور مداوم و دوره ای به دندان پزشک تان مراجعه کنید تا وضعیت کامپوزیت ها بررسی شود.
نحوه مراقبت از ونیر کامپوزیت

نحوه مراقبت از ونیر کامپوزیت

جمع بندی در خصوص مبحث ونیر کامپوزیت

برای اطلاع از هزینه های ونیر کامپوزیت می توانید از وب سایت ها معتبر و دندان پزشک زیبایی حاذق کمک بگیرید.

هر واحد کامپوزیت مانند طلا ارزشمند است زیرا کارایی و زیبایی بسیاری دارد. از آن ها به خوبی مراقبت کنید.

در آخر این که با کامپوزیت ها برای همیشه از دندان ها بد رنگ و نا فرم خود خداحافظی کنید. این اتفاق خوشایند با بهره گیری از بهترین دندان پزشک رقم می خورد که برای یافتن وی باید تحقیق و پرس و جو کنید.

راه های ارتباطی با دکتر فروزنده زبیری

شماره تماس: 02188198245 – 09109312675

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.zobairy/

آدرس مطب: خیابان گاندی شمالی ، نبش برادران شریفی، ساختمان پزشکان گاندی،طبقه ۴ واحد ۱۷

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

Call Now Button