02188198245 - 09109312675
دندان قروچه در خواب و درمان آن

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

دندان قروچه در خواب و درمان آن

به گفته دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، یکی از رایج‌ترین  شکایات بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند چه اطفال و چه بزرگسال فشار دادن دندانها در حین خواب یا ساییدن آنها روی یکدیگر که در اصطلاح به آن دندان قروچه نیز گفته می شود، می باشد. باید گفت که دندان قروچه در خواب یکی از عادت های غلط است که شخص اکثرا در حالت استرس و اضطراب و یا خواب های نا آرام انجام می دهد. اما برای کسب اطلاعات بییشتر در مورد ندان قروچه در خواب و درمان آن با ما همراه باشید.

علت دندان قروچه

دندان قروچه ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که دلایل اصلی آن عبارتند از:

  • مشکلات تنفسی که ممکن است در هنگام خواب باعث دندان قروچه کردن شود.
  • ممکن است به دلیل استرس، اضطراب، خشم و هیجان باشد.
  • مصرف بعضی از داروها که به جهت افسردگی تجویز می شود، ممکن است باعث دندان قروچه شود.
  • دندان قروچه می تواند از علائم بروز بیماری های عضلات فک و صورتی یا بیماری های اعصاب و روان باشد.
  • عوارض بیماری هایی مثل پارکینسون باعث ایجاد دندان قروچه می شود.
  • همچنین ممکن است دندان قروچه زمانی اتفاق بیفتد که دندان ها و فک ها به درستی روی یکدیگر قرار نگرفته باشند.

عوارض دندان قروچه

متاسفانه این عادت غلط، عوارضی را هم به دنبال خواهد داشت که از بارزترین آن می توانیم به ساییدگی مینای دندان ها و یا حتی ایجاد ترک های ریز در زندان‌ها، دردهای عضلانی سر و گردن و نهایتاً ساییدگی و آرتروز مفصلی گیج  گاهی فکی نام برد. در صورت مشاهده این علائم حتما به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی ترمیمی ، بیماری های دهان و دندان

دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، متخصص در درمان دندان های اطفال و ترمیم دندان ها و خدمات زیبایی دندان با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص با شماره های

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر فروزنده زبیری دنبال کنید.

راه های درمان عادت دندون قروچه

برای برطرف شدن این عادت غلط یکسری درمان‌ها و اقدامات از جمله درمان های دارویی، درمان های روانپزشکی مثل کنترل استرس و اضطراب و یا ساخت پلاک های مخصوص که به آن نایت گارد گفتخ می شود، وجود دارد.

ساخت این پلاک یا همان نایت گارد بسیار در جهت برطرف شدن این عادت موثر خواهد بود. علاوه بر اینکه استفاده از آن، مانع از ایجاد عوارض مذکور خواهد شد.

 

مرحله ساخت و تحویل پلاک نایت گارد

برای ساختن این پلاک در جلسه اول بعد از اینکه شرح حال کامل از بیمار گرفته شد و لزوم ساخت پلاک برای بیمار تشخیص داده شد از بیمار در همان جلسه اول، قالب گرفته می شود. قالب برای ساخت پلاک نایت گارد به لابراتوار ارسال می شود.

بعد از اینکه از تطابق کامل پلاک با دهان و دندان بیمار اطمینان حاصل شد، پلاک را تحویل می دهیم.

نحوه استفاده از پلاک نایت گارد و مراقبت از آن

به بیماران توصیه می شود همواره شب ها موقع خواب بعد از مسواک زدن پلاک را در دهانش قرار دهد. اگرچه شاید در روزهای اول کمی استفاده از اون سخت باشه ولی به مرور به آن عادت خواهد کرد.

توصیه میشه پلاک را هر شب با آب ولرم و یک شوینده مثل صابون مایع و یک مسواک مخصوص همین کار، شست و شو داده تا از رشد قارچ و هرگونه میکرو ارگانیسم دیگری در داخل پلاک جلوگیری شود.

نحوه استفاده از پلاک نایت گارد و مراقبت از آن

نحوه استفاده از پلاک نایت گارد و مراقبت از آن

مدت زمان استفاده از نایت گارد

مدت زمان استفاده از نایت گارد بستگی به مشکل رخ داده در بیمار دارد و  معمولا بین 5 تا 10 سال به طول می انجامد. از نایت گارد می توان هم برای فک بالا و هم فک پایین استفاده کرد. ولی برای فک بالا بهتر و راحت تر از فک پایین است.

نتیجه گیری

معمولا نایت گارد را برای اینکه بین دندان های بالا و پایین بیمار فاصله بیاندازد استفاده می کنند تا از ساییده شدن دندان ها به یکدیگر ممانعت به عمل آید. نایت گارد علاوه بر آن باعث افزایش جزئی ارتفاع عمودی صورت شده و همین امر موجب می شود عضلات صورت به تدریج در حالتی قرار بگیرند که مانع از فشرده شدن دندان ها به یکدیگر شوند.

راه های ارتباطی با دکتر فروزنده زبیری

شماره تماس: 02188198245 – 09109312675

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.zobairy/

آدرس مطب: خیابان گاندی شمالی ، نبش برادران شریفی، ساختمان پزشکان گاندی،طبقه ۴ واحد ۱۷

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =

Call Now Button