02188198245 - 09109312675
دندانپزشکی ترمیمی

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

دندانپزشکی ترمیمی

تا نام ترمیم دندان به میان می آید اغلب افراد تصور می کنند تنها دندان هایی نیازمند ترمیم هستند که روی آن ها خدماتی چون کامپوزیت دندان، لمنیت دندان، ایمپلنت و یا بلیچینگ دندان انجام شده باشد.

این دست اقدامات جهت زیبایی دندان نیز نیازمند ترمیمی خواهند بود، اما ترمیم دندان در این موارد خلاصه نمی شود. در واقع هر گونه اصلاح بر روی  دندان ها از جرمگیری گرفته تا ترمیم های کامپوزیتی به عنوان خدمات ترمیمی دندانپزشکی به شمار می آید.

زمانی که افراد برای ترمیم دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند وی علاوه بر درمان دندان های آسیب دیده سلامت دیگر دندان ها را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی

در ادامه به موضوع دندانپزشکی ترمیمی از زبان دکتر فروزنده زبیری متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی خواهیم پرداخت تا شما خواننده گرامی با انواع ترمیم دندان و لزوم مراجعه منظم برای این مهم بیشتر آشنا شوید:

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

به طور کلی تمامی افراد به خصوص کودکان باید به طور مرتب برای چکاپ دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنند. در این چکاپ دندان از نظر ظاهری و درونی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در معاینه ظاهری اگر دندان دچار پوسیدگی، شکستگی و یا تجمع جرم دندانی شده باشد مورد درمان قرار خواهد گرفت.  اما برای برای بررسی مشکلاتی درونی و عمقی دندان دندانپزشک عکس برداری از دندان ها را توصیه خواهد کرد. بعد از معاینه دندان ها، ممکن است فرد نیازمند استفاده از خدمات جرمگیری دندان، پر کردن دندان، عصب کشی دندان و یا روکش دندان باشد.

درمان ترمیمی دندان چند مورد هستند؟

زمانی که فرد برای ترمیم دندان به دندانپزشک مراجعه می کند ممکن است ترمیم دندان های وی تنها در یک جلسه انجام شود. اما مواقعی نیز وجود دارد که نیازمند بررسی های بیشتر خواهد بود. حتی ممکن است فرد با یک معانیه نیازمند مراجعه به جراح فک و صورت، متخصص پروتز و یا آندودنتیست باشد.

گرچه تمامی خدمات یاد شده از جمله موارد ترمیم دندان هستند. اما ممکن است در مواقعی فرد تنها نیازمند اصلاح طرح لبخند باشد. به این معنا که دندان ها تنها به جهت ظاهری نیازمند ترمیم بوده باشند که در این صورت دندانپزشک انجام برخی خدمات زیبایی دندان را پیشنهاد خواهد کرد.

انواع ترمیم دندان

در ادامه انواع موارد ترمیم دندان را بررسی خواهیم کرد:

پرکردن دندان

شاید بتوان گفت متداول ترین ترمیم دندانی بین افراد، پر کردن دندان است. جهت پر کردن دندان ها ابتدا میزان پوسیدگی دندان ها مشخص شده تا در صورت نیازمندی فرد به عصب کشی قبل از پر کردن ،عصب دندان برای جلوگیری از ایجاد درد از بین برود. در ادامه دندانپزشک با مواد ترمیم کننده و یا به اصلاح مواد پرکننده قسمت های پوسیده دندان را تراشیده شده است را پر می کند.

این مواد می تواند از ماده ای به نام آمالگام باشد که روی سطح دندان ریخته خواهد شد، و یا از مواد کامپوزیت باشد. هر دو این مواد خاصیت پر کننده گی دارند، اما اغلب دندانپزشکان از آمالگام برای دندان های انتهایی دهان استفاده می کنند، چراکه موقعیت این دندان ها در دهان مانع از نمایان شدن مواد پر کننده خواهد شد. اما برای ترمیم دندان های جلویی از مواد کامپوزیتی استفاده می شود که به دلیل هم رنگی با دندان ها ایجاد نازیبایی نخواهد کرد.

موارد ترمیم دندان

موارد ترمیم دندان

لمینت یا ونیر کامپوزیت

همانطور که اشاره شد اقدامات زیبایی بر روی دندان ها نیز به نوبه خود ترمیم دندان به شمار می آیند. انجام کامپوزیت دندان یا لمینت دندان به جهت پوشاندن ترک خوردگی، لب پر شدگی و سفید به نظر رسیدن دندان ها استفاده خواهد شد. در این دو نوع خدمات از لایه ای به جنس کامپوزیت و یا پورسلین استفاده می شود.

روکش دندان

روکش های دندانی نیز نوعی ترمیم دندان به حساب می آیند. چراکه این روکش ها نیز برای پوشاندن تاج دندانی و مقاوم ساختن آن در برابر فشار مورد استفاه قرار می گیرد. زمانی که دندان ها دچار شکستگی و یا ترک می شوند روکش دندانی می تواند با ایجاد لایه ای محافظت کننده مانع از تضعیف و پوسیدگی بیشتر دندان ها شود.

از روکش دندان می توان در درمان دندان های آسیب یده استفاده گسترده کرد. روکش ها معمولا از جنس های متفاوتی مانند طلا، پورسلین و یا کامپوزیت هستند.

پروتز های دندانی

شاید نام پروتز دندان کمی برای افراد نامانوس باشد، چراکه ما با عبارت دندان مصنوعی بیشتر آشنا هستیم. بله، پروتز های دندانی همان دندان های مصنوعی هستد که به علت از دست رفتن دندان به دلایل مختلف نظیر آسیب و ضربه و یا پوسیدگی جایگزین دندان ها خواهند شد، تا فرد علاوه بر زیبایی بتواند عملیات جویدن غذا را به سهولت انجام دهد. استفاده از این پروتز ها می تواند به صورت تکی و چندتایی و یا به صورت موقت و ثابت مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، متخصص در درمان دندان های اطفال و ترمیم دندان ها و خدمات زیبایی دندان با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص با شماره های

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر فروزنده زبیری دنبال کنید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در وقع متشکل از یک پایه تیتانیومی به شکل پیچ بوده که نوعی روکش دندان روی آن قرار می گیرد . این پیچ داخل فک نصب شده و به عنوان دندان ثابت برای بیمار خواهد بود.

اینلی و آنلی: این خدمات در واقع به جهت ترمیم سطح جونده دندان یا همان تاج دندانی استفاده می شوند که دارای انواع مختلف از نظر جنس هستند.

از مراقبت دندان ها تا بی نیازی از دندانپزشکی ترمیمی

قطعا می دانید آنچه موجب پوسیده شدن و در نهایت آسیب جدی به دندان ها می شود، تجمع پلاکت و باکتری های بر سطح دندان ها است. بنابراین استفاده مداوم و مرتب از مسواک و چکاپ های به موقع می تواند مانع از تجمع این مواد بر سطح دندان شود. افراد با مراجعه به دندانپزشک زیبایی می توانند در مورد تعداد جلسات معاینه در سال با وی پزشک مشورت کنند.

لذا رعایت بهداشت دهان عامل مهمی در بی نیازی افراد به خدمات ترمیم دندان ها خواهد بود. ناگفته نماند استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه ها می تواند به میزان زیادی در جلوگیری از پوسیدگی دندن ها موثر باشد.

راه های ارتباطی با دکتر فروزنده زبیری

شماره تماس: 02188198245 – 09109312675

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.zobairy/

آدرس مطب: خیابان گاندی شمالی ، نبش برادران شریفی، ساختمان پزشکان گاندی،طبقه ۴ واحد ۱۷

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

Call Now Button