02188198245 - 09109312675
ترمیم دندان کودکان

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

ترمیم دندان کودکان

دندان کودکان از جمله اجزای مهم و تاثیر گذار در سلامت و رشد آن ها است. دندان های شیری کودکان به ترتیب شروع به درآمدن می کنند و مسواک زدن آن ها می تواند به بافت لثه آسیب برساند و در این شرایط مادران شستشوی دندان های شیری را نادیده می گیرند درحالیکه تمیز نکردن دهان و دندان ها باعث باقی ماندن آثار شیر بین دندان و فراهم کردن زمینه ی پوسیدگی آن ها می شود. با توجه به ترس کودکان از دندانپزشکی و مقاومت آن ها  برای مراجعه به دندانپزشکی اطفال، خطر ابتلا به بیماری دهان و دندان آن ها را تهدید می کند.بسیاری از والدین براین تصور هستند که نیازی به ترمیم دندان کودکان وجود ندارد زیرا دندان های شیری به طور طبیعی می افتند و دندان جدیدی رشد می کند. در ادامه صحبت های تخصصی دکتر فروزنده زبیری را درباره ی ترمیم دندان کودکان ملاحظه می کنید.

ترمیم دندان _ دکتر فروزنده زبیری

آیا لزومی به درمان این دندان ها است یا خیر؟  

درصورتی که دندان های شیری کودکان آسیب ببیند یا دچار پوسیدگی شود لازم است برای درمان اقدام شود در ادامه به شرح دلایل آ می پردازیم.

با توجه به این که اگر درمانی در دندان های شیری صورت نگیرد احتمال گستردگی پوسیدگی دندان وجود دارد و باعث زود از دست رفتن این دندان ها می شود. باید در نظر داشت که احتمال بروز  چه عوارضی به دنبال زود از دست رفتن دندان شیری برای کودکان پیش می آید تا لزوم ترمیم دندان کودکان بهتر درک شود.

عوارض از بین رفتن و پوسیدگی دندان شیری کودکان

کاهش توانایی جویدن غذا توسط کودکان و بروز اختلالات گوارشی و دل درد از اولین عوارض از بین رفتن دندان های شیری کودکان است. به علاوه این که از بین رفتن فضای مورد نیز برای رویش دندان های دائمی از دیگر پیامد های آن است و که در نهایت باعث کاهش اعتماد به نفس کودکان می شود.

انواع ترمیم دندان شیری

برای ترمیم دندان های شیری کودکان می توان از مواد هم رنگ دندان ها، آمالگان ها و یا روکش های فلزی مخصوص دندان های شیری استفاده کرد. هر یک از انواع این مواد با توجه به تشخیص و صلاح دید دندان پزشک در جای مناسب استفاده خواهد شد.

چه روکشی برای ترمیم دندان های شیری مناسب تر است؟

لازم به اشاره است که علی رغم زیبایی حاصل از مصرف  مواد همرنگ برای ترمیم دندان های شیری، استحکام ترمیم در اولویت قرار دارد. استفاده از روکش های فلزی و یا آمالگان در ترمیم دندان های شیری کودکان ارجح به استفاده از مواد همرنگ است. در برخی مواقع والدین به ظاهر روکش دندان ها حساس هستند و از فلزی بودن آن شکایت دارند. در حالی که در سراسر دنیا یکی از بهترین و کم عارضه ترین ترمیم ها، استفاده از این روکش های فلزی است و هنگام افتادن دندان های شیری این روکش ها همزمان با دندان خواهند افتاد و هیچ مشکلی برای کودک پیش نخواهند آورد.

ترمیم دندان های شیری

درباره ی دندان های قدامی شیری بهتر است که با کم ترین میزان پوسیدگی، ترمیم دندان کودکان انجام شود. زیرا که با وسیع شدن پوسیدگی امکان ترمیم موفق کاهش می یابد. در بسیاری از مواقع پوسیدگی در دندان شیری پیشرفت می کند و عصب دندان را درگیر می کند. در این موارد باید قبل از ترمیم دندان حتما دندان مورد درمان عصب و عصب کشی قرار گیرد.

عصب کشی در درمان شیری

عصب کشی پیش از درمان پوسیدگی دندان شیری با توجه به میزان پیشروی پوسیدگی به دو صورت انجام می شود. در صورتی که پوسیدگی به عصب ریشه منتقل نشده باشد درمان عصب فقط محدود به عصب کشی در ناحیه تاج دندان خواهد بود. ولی اگر پوسیدگی انقدر پیشرفت کرده باشد که عوارضی را در ناحیه ریشه دندان ایجاد کرده باشد باید اقدام به عصب کشی کامل دندان نمود. و سپس ترمیم دندان را تکمیل کرد.

نتیجه گیری

پوسیدگی دندان های کودکان را جدی بگیرید و به دلیل افتادن طبیعی آن ها تصور  نکنید که خرابی و آسیب در دندان های کودکان بی اهمیت است و باید نادیده گرفته شود بلکه به این دلیل که این آسیب ها می تواند موجب از دست رفتن زود هنگام دندان های شیری کودکان و بروز عارضه ها و اختلالات فراوان برای کودکان نازنین شود. باید با رویت  اولین نشانه های پوسیدگی در دندان ها به بهترین دندانپزشک اطفال در تهران مراجعه نمود و اقدام به درمان کرد.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

Call Now Button