02188198245 - 09109312675
ترس کودکان از دندانپزشکی

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

ترس کودکان از دندانپزشکی

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان از دورانی که اولین دندان های شیری را در می آورد الزامی است. در دوران شیر خوارگی کودک که استفاده از مسواک امکان دارد به بافت حساس و ظریف لثه کودکان آسیب بزند، امکان پذیر نیست. اما این به آن معنا نیست که لازم نیست هیچ اقدامی برای تمیز کردن دهان و دندان های کودک انجام دهید. زیرا آثار شیر باقی مانده بین دندان های کودکان که به طور مرتب در طول شبانه روز شیر می خورند می تواند باعث پوسیدگی دندان ها و ابتلا به بیماری های دهان و دندان شوند. در ادامه صحبت های دکتر فروزنده زبیری را درباره ی ترس کودکان از دندانپزشکی و کنترل آن ملاحظه می کنید.

ترس کودکان از دندانپزشکی

مراقبت از دندان های کودکان

برای مراقبت از دندان های کودکان شیر خوار باید پس از هر وعده شیر خوردن با یک گاز استریل مرطوب دندان های کودک تمیز شود و پس از دوران شیر خواری مسواک زدن به او آموزش داده شود. کودکان تا قبل از ده سالگی که هنوز تکامل استخوان های دست در بدن آن ها صورت نگرفته است ضروری است که با کمک یکی از والدین مسواک ردن مرتب را انجام دهد. در صورتی که اولین آثار پوسیدگی را در دندان کودکان خود ملاحظه کردید حتما به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

ممکن است کودک شما از جمله کودکانی باشد که برای رفتن به دندانپزشکی دچار ترس و استرس شدیدی می شود تا حدی که در برخی از این کودکان والدین برای بردن آن ها به دندانپزشکی ماه ها درگیر نگرانی و کشمکش می شوند.

کنترل ترس کودکان از دندانپزشکی

باید گفت که همکاری والدین با دندانپزشک یکی از اساسی ترین اصول دندانپزشکی کودکان است و لذا داشتن اطلاعات کافی برای والدین بسیار کمک کننده خواهد بود. ترس کودکان از دندانپزشکی اصلا نباید با برخورد تند و سرزنش والدین همراه باشد ابتدا ترس او را بپذیرید و با همراهی با دندانپزشک برای مدیریت ترس به او کمک کنید.

برخی از کودکان هنگام درمان بسیار همکاری می کنند و حتی از درمان لذت هم می برند. دسته دوم کودکانی هستند که از انجام درمان سرپیچی نمی کنند اما در طول درمان از استرس و اضطراب درونی رنج می برند.

دسته سوم از انجام درمان امتنا ورزیده و رفتار های خشن از خود بروز می دهند . در این مواقع بهتر از والدین اتاق دندانپزشکی را ترک کنند تا دندانپزشک بتواند در ارتباط با کودک، ضمن کنترل رفتار کودک به او کمک کند.

 

 

دلیل اضطراب کودکان از دندانپزشکی

تحقیقات نشان داده است که اضطراب والدین به راحتی به کودکان منتقل می شود و بخشی از دلیل ترس کودکان دیدن اضطراب وتالدین خود پیش از رفتن به دندانپزشکی است و با خود فکر می کنند حتما جای خطرناکی است. بنابراین در درجه اول والدین عزیز باید آگاه باشند که نگرانی و اضطراب خود را برای بردن کودک به دندانپزشکی مدیریت کنند.

نحوه ی کاهش اضطراب کودکان از دندانپزشکی

بهترین دندانپزشک اطفال در تهران به درستی می داند که چگونه با کودکان ارتباط برقرار کند. دندانپزشکان  به منظور کاهش و کنترل ترس کودکان از لغات و اصطلاحاتی جایگزین برای درمان استفاده می کنند. برای مثال به جای تزریق از اصطلاح “یک نیشگون کوچولو”، به جای گفتن کلمه ساکشن از “جاروبرقی یا آقای تشنه”، به جای توربین “آقای سوت زن” و… را به کار می برند.  والدین عزیز برای همکاری با دندانپزشک بهتر است در مسیر بردن کودک خود به دندانپزشکی از هر گونه صحبتی در رابطه با تزریق، تراش دندان، خونریزی، درد و… خودداری کنند. زیرا این صحبت ها نه تنها کمک کننده نخواهد بود، بلکه عاملی برای ایجاد ترس و اضطراب برای کودکان خواهد بود. گاهی لازم است برای همکاری با دندانپزشک به خصوص در مواقعی که کودک شروع به عدم همکاری و بد رفتاری می کند والدین اتاق را ترک کنند. مقاومت والدین برای ماندن در اتاق امکان کنترل رفتار کودک را از دندانپزشک سلب می کند. یکی از نکات قابل توجه این است که هرگز قبل از ورود به دندانپزشکی قول جایزه را به کودک ندهید. زیرا کودک تصور می کند کار دندانپزشکی حتما یک کار سخت و دردناک است و این باعث تشدید اضطراب در کودک می شود. پس جایزه را به صورت غیر منتظره و پس از خروج از مطب دندانپزشکی به کودک خود  بدهید.

در نتیجه

کودکان را به شستشوی مرتب دهان و دندان ها و مراقب از دندان های خود عادت دهید. تا حدالامکان از انواع بیماری های دهان و دندان در امان بمانند و در صورت بروز اولین نشانه های پوسیدگی و درد در دندان های کودک خود،  به دندانپزشکی اطفال مراجعه نمایید. پوسیدگی یک دندان می تواند زمینه ی پوسیدگی دندان های مجاور را نیز فراهم کند. برای رفتن به دندانپزشکی با افزایش آگاهی و کنترل اضطراب خود، مانع از ترس های شدید در کودکان شوید و با گفتن  تجربه های سابق خود از دندانپزشکی به آن ها اطمینان دهید، که جای نگران کننده و خطرناکی نیست.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 4 =

Call Now Button