02188198245 - 09109312675
بليچينگ دندان چيست؟

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

بليچينگ دندان

دندان ها به دلايل متعددى دچار زردى و تغيير رنگ مى شوند. اين در حالى است كه دندان هاى سفيد و شفاف تاثير به سزايى در زيبايى و جذابيت چهره دارند و لبخندى زيبا را براى فرد به ارمغان مى آورند. بليچينگ دندان روشى زيبايى براى روشن و سفيد كردن دندان ها است. گفتنى است كه بليچينگ دندان روشى بى خطر، ايمن و موثر است. اين روش از سوى پزشكان مورد تاييد است.

سفید کردن یا بلیچینگ دندان

سفید کردن یا بلیچینگ دندان

علت تغيير رنگ دندان ها چيست؟

رنگ دندان ها به دلايل مختلفى مى تواند تغيير كند.

تغيير رنگ بيرونى: تغيير رنگ بيرونى با گذشت زمان و مصرف مواد غذايى، نوشيدنى و سيگار موجب زردى و لكه دار شدن دندان ها مى شود. مصرف قهوه، چاى، شراب قرمز و غذاهاى رنگى نيز مى تواند در اين اتفاق نقش داشته باشند. تغيير رنگ دندان ممكن است با روش هاى ساده و خانگى مانند استفاده از خمير دندان هاى مخصوص رفع شود.

تغيير رنگ درونى: تغيير رنگ ذاتى تغيير رنگى است كه مربوط به جنس دندان مى شود. همچنين اين تغيير رنگ مى تواند در اثر مصرف برخى داروها، بيمارى كودك، عفونت، پوسيدگى و پيرى به وجود آيد.

گزينه هاى سفيد كردن يا بليچينگ دندان

روش بليچينگ دندان بر اساس تشخيص دندانپزشك و انتظارات فرد مى تواند متفاوت باشد. گفتنى است كه اين اقدام زيبايى دندان مى تواند در مطب دندانپزشكى و يا در منزل انجام شود.

درمان در مطب

بليچينگ دندان در مطب كه توسط دندانپزشك زيبايى انجام مى گيرد بسيار سريع است و مى تواند از طول عمر بيشترى برخوردار باشد. اين فرايند مى تواند طى يك جلسه يك ساعته انجام و تمام شود. علت موثر بودن بيشتر بليچينگ در مطب نسبت به منزل اين است كه غلظت پراكسيد هيدروژن مورد استفاده در مطب بيشتر است در نتيجه اثر بخشى بيشترى نيز دارد.

درمان در منزل

بليچينگ در منزل نيز توسط دندانپزشك زيبايى انجام مى شود به اين طريق كه پزشك يه قالب مخصوص براى دندان بيمار تهيه مى كند و فرد با اضافه كردن ژل مخصوص، آن را به مدت زمان توصيه شده در دهان قرار مى دهد. بليچينگ در منزل مدت زمان بيشترى به طول مى انجامد و نتايج خفيف ترى نيز دارد.

دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، متخصص در درمان دندان های اطفال و ترمیم دندان ها و خدمات زیبایی دندان با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص با شماره های

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر فروزنده زبیری دنبال کنید.

آيا بليچينگ دندان عوارض و خطراتى هم دارد؟

اگرچه بليچينگ دندان روشى ايمن و بى خطر است اما مى تواند برخى عوارض جانبى خفيفى داشته باشد. اين عوارض شامل موارد زير مى باشد؛

حساسیت دندان: ممكن است دندان ها در اثر بليچينگ كمى حساس تر شوند. اين عارضه در روزهاى اول پس از درمان شايع تر است و به مرور زمان كاهش مى يابد و رفع مى شود. ممكن است دندانپزشک اين مشكل را با تجويز محصولاتی که حاوی نیترات پتاسیم و ژل فلوراید سدیم هستند، برطرف كند.

تحريك شدن لثه ها: همچنين ممكن است لثه ها تحريك شوند. اين اتفاق در اثر تماس مواد سفيد كننده با لثه ها اتفاق مى افتد. البته اين عارضه بعد از گذشت مدت كوتاهى از بين مى رود و رفع مى شود. به خاطر داشته باشيد كه شما نمى توانيد به طور دائم و هميشگى اقدام به سفيد كردن دندان هاى خود كنيد و هرچند وقت يك بار بايد به دندان هاى خود استراحت دهيد. علاوه بر اين لازم به ذكر است كه بليچينگ دندان مخصوص دندان هاى طبيعى است و بر روى هرگونه دندان مصنوعى قابل استفاده نيست.

اقداماتى جهت حفظ نتایج و دوام بليچينگ دندان

تغيير عادت هاى غذايى و آشاميدنى، رعايت بهداشت دهان و دندان مى تواند عمر سفيدى دندان ها را طولانى تر كند. بايد توجه داشت كه بعد از بليچينگ نيز دندان ها هنوز مستعد تغيير رنگ در اثر عواملى مثل نوشيدن چاى و قهوه هستند. مسواك زدن و شست و شوى دندان بعد از هر وعده خوردن غذا مى تواند به طور جدى از تغيير رنگ دندان ها جلوگيرى كند.

به طور كلى در صورت رعايت بهداشت دهان و دندان نتايج حاصل از بليچينگ دندان مى تواند به مدت ١٢ ماه باقى بماند. البته اين عدد در افراد سيگارى مى تواند به مدت ٦ ماه كاهش يابد. با اين حال هيچكدام از اين اعداد قطعى نيست و مى تواند در افراد مختلف كمتر يا بيشتر باشد.

نحوه انجام بلیچینگ دندان

نحوه انجام بلیچینگ دندان

نكته آخر

بليچينگ دندان روشى مورد تأييد و ايمن براى سفيد كردن دندان ها در دندانپزشكى زيبايى است. توصيه مى شود با مشورت دندانپزشک زیبایی حتماً از روشى استفاده كنيد كه با شرايط و ويژگى هاى شما متناسب باشد. همچنين بعد از عمل نيز دستورالعمل هاى پزشك را به دقت دنبال كرده و در صورت بروز هرگونه عوارض جانبى مزمن و طولانى مدت دندانپزشك خود را در جريان قرار دهيد.

https://www.healthline.com/health/is-teeth-whitening-safe#over–the–counter

راه های ارتباطی با دکتر فروزنده زبیری

شماره تماس: 02188198245 – 09109312675

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.zobairy/

آدرس مطب: خیابان گاندی شمالی ، نبش برادران شریفی، ساختمان پزشکان گاندی،طبقه ۴ واحد ۱۷

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهار =

Call Now Button