02188198245 - 09109312675
اهمیت حفظ دندان های شیری کودکان

دکتر فروزنده زبیری – دندانپزشک اطفال | دندانپزشک زیبایی

اهمیت حفظ دندان های شیری کودکان

شاید شما هم یکی از آن دسته پدر و مادرهایی باشید که حفظ سلامت بدن کودکتان برایتان اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم ترین مواردی که هر پدر و مادری باید توجه بسیاری در حفظ سلامت آن داشته باشد، سلامت دندان های شیری است. احتمالاً تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا حفظ سلامت دندان های شیری اهمیت دارد؟ و آیا حفظ سلامت دندان شیری با سلامت دندان ها دائمی ارتباطی دارد؟ در این مطلب با کمک دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال سعی داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت حفظ دندان های شیری کودکان

اهمیت حفظ دندان های شیری کودکان

آیا دندان های شیری نیاز به درمان توسط دندانپزشک دارند؟

حفظ دندان های شیری در کودکان و توجه به سلامت آن ها یکی از مباحث مهم در دندانپزشکی است. متاسفانه یک باور نادرست در میان مردم مبنی بر این وجود دارد که دندان های شیری نیازی به درمان ندارند. زیرا این دندان ها در نهایت می افتند و دندان های دائمی جای آن ها را می گیرد. در نتیجه این باور، اگر کودک دچار درد، پوسیدگی یا آبسه دندانهاي شيري در كودكان شود، پدر و مادر برای رفع مشکل به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. بر خلاف این تصور باید گفت که دندان های شیری نقش بسیار مهمی را در جویدن غذا، در زیبایی، اعتماد به نفس و تکلم کودک ایفا می کنند.

سلامت دندان های شیری چه اهمیتی دارد؟

دندان های شیری به عنوان یک “فضانگهدارنده” برای دندان های دائمی زیرین خود عمل می کنند. حال اگر این دندان های شیری به علت پوسیدگی یا ضربات وارده به دندان ها زودتر از موعد از دست داده شوند، باعث کاهش طول قوس فکی می شوند و باعث بروز مشکلاتی در دندان های دائمی جانشین خود می شوند.

در نتیجه، دندان های دائمی که چند سال بعد رویش پیدا می کنند، نامرتب خواهند شد. این موضوع باعث می شود که کودک در آینده و در زمان بزرگسالی نیاز به درمان های پیچیده و پرهزینه مانند ارتودنسی داشته باشد. بنابراین حفظ سلامت دندان های شیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

دکتر فروزنده زبیری دندانپزشک اطفال، ترمیمی و زیبایی، متخصص در درمان دندان های اطفال و ترمیم دندان ها و خدمات زیبایی دندان با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص با شماره های

تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دکتر فروزنده زبیری دنبال کنید.

اگر کودک دندان شیری خود را از دست داد، چه کنیم؟

اگر شرایطی به وجود آمد که کودک به هر دلیلی دندان های شیری خود را پیش از رویش دندان های دائمی از دست داد، باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. اگر این دندان های شیری، یکی از دندان های جلویی کودک باشد، باید دندانی جایگزین دندان افتاده شود که علت اهمیت این جایگزینی را می توان به 4 مورد تقسیم کرد:

  1. حفظ فضای دندان هایی که قرار است بعدها در آن قسمت رشد کنند؛
  2. تکلم و تلفظ حروف که دندان های جلویی نقش بسیار زیادی در آن دارند؛
  3. زیبایی کودک
  4. جویدن و گاز زدن غذا کودک و درنتیجه بهبود رشد او

در این صورت می توان از پلاک های اکریلی متحرک که دندان های مصنوعی در آن تعبیه شده است، جهت استفاده در دهان این کودکان  استفاده نماییم.

بیشتر بخوانید: دندان قروچه در خواب و درمان آن

آیا از دست دادن دندان های شیری در تکلم کودک تاثیر گذار است؟

در مورد تکلم باید گفت که اگر کودک تکلم را قبل از از دست دادن دندان های قدامی یا دندان های جلویی یاد گرفته باشد، معمولاً مشکلی در تکلم او پیش نخواهد آمد. اما اگر در سنین خیلی پایین دندان های خود را از دست بدهد، چون بسیاری از صداها و تلفظ حروف بر اثر تماس زبان با پشت دندان های جلویی ایجاد می شود، ممکن است اختلال در تکلم این کودکان ایجاد شود.

اگر کودک دندان شیری خود را از دست داد، چه کنیم؟

اگر کودک دندان شیری خود را از دست داد، چه کنیم؟

از دست دادن دندان های خلقی یا عقبی

در مورد دندان خلفی یا همان دندان های عقبی باید گفت که حفظ فضاهای دندان های از دست رفته در دندان های عقبی بسیار ضروری است تا از بهم ریختگی دندان های دائمی جلوگیری شود.

اگر کودکی بین 3 تا 5 سالگی، دندان های عقبی خود را از دست بدهد، معمولاً این فضای خالی از دست نمی رود و یا این که به میزان جزئی این فضا بسته می شود.

اما در سنین 5 تا 7 سالگی، با رویش اولین دندان دائمی، نیرویی به سمت جلو توسط این دندان دائمی ایجاد می شود که اگر در سنین پایین آسیای شیری را از دست داده باشد، طول قوس فکی بسته می شود و فضایی که قرار است دندان دائمی دیگر در آن رویش پیدا کند، مقداری کاهش پیدا می کند و دندان ها دچار شلوغی و بهم ریختگی می شوند.

پس اگر به طور مثال یک کودک 2 – 3 ساله اولین آسیای شیری او کشیده شده باشد، این فضا بسته نمی شود. اما در سنین 5 تا 7 ساگی باید یک فضانگهدارنده ای توسط دندان پزشک در قسمتی که دندان افتاده است، تعبیه شود.

در مواردی هم در با رشد دندان های دائمی جلویی بهم ریختگی خفیفی را مشاهده می کنیم که اگر به میزان جزئی باشد، در سن 8 سالگی معمولاً برطرف می شود زیرا در سن 8 سالگی بیشترین رشد عرضی را در فک خواهیم داشت.

سخن پایانی

در پایان باید گفت که حفظ سلامت دندان های شیری اهمیت بسیار زیادی برای کودک هم از نظر زیبایی هم از نظر قدرت تکلم و هم از نظر رشد و تغذیه دارد. حفظ سلامت دندان های شیری به داشتن دندان های دائمی منظم و بدون مشکل کمک خواهد کرد. در نتیجه در صورت بروز هر گونه پوسیدگی یا افتادن دندان های شیری کودک باید هر چه زودتر به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید.

راه های ارتباطی با دکتر فروزنده زبیری

شماره تماس: 02188198245 – 09109312675

صفحه اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.zobairy/

آدرس مطب: خیابان گاندی شمالی ، نبش برادران شریفی، ساختمان پزشکان گاندی،طبقه ۴ واحد ۱۷

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

Call Now Button